Po 40 roku życia wzrok zaczyna się pogarszać
Wielu okulistów mówi wprost, że wzrok człowieka, który skończył 40 rok życia powoli zaczyna się pogarszać. Pacjenci często niedowierzają, słysząc te słowa. Nie ma w tym nic zaskakującego, bowiem jeszcze nie muszą zauważać pogorszenia widzenia. Okulista jednak, podczas szczegółowego badania okulistycznego widzi dużo więcej. Zauważa co się dzieje z oczami, widzi dno oka, poznaje wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na podstawie tych danych już jest w stanie stwierdzić, że wzrok pacjenta zaczął się pogarszać i z czasem będą potrzebne okulary korekcyjne męskie lub damskie.
Jak samemu stwierdzić pogorszenie wzroku?
Wiele osób nie zauważa, że wzrok im się pogarsza. Widzą tak jak wcześniej, normalnie żyją. Nie mają problemu z wykonywaniem codziennych czynności. Aby się upewnić, że wzrok zaczął się pogarszać, warto zwrócić jednak uwagę na to jak radzimy sobie z czynnościami wymagającymi naprawdę doskonałego wzroku. Takimi czynnościami jak:
- nawlekanie igły
- czytanie bardzo drobnego druku
- prace wymagające ogromnej precyzji
- poszukiwanie drobnych zagubionych przedmiotów.
Jeśli więc mamy ogromny kłopot z nawleczeniem igły, drobny druk to napisy, które są dla nas nie do przeczytania, a czytając – na przykład książkę – odsuwamy ją od siebie, to najwyższa pora na zbadanie wzroku w celu zapisania okularów korekcyjnych. Takie badanie nie jest oczywiście bolesne, choć momentami może być nieprzyjemne.
Czasami pogorszenie wzroku można zauważyć, analizując inne rzeczy. Przy pogorszeniu zdolności widzenia mogą pojawiać się bóle głowy czy też zawroty głowy. Przy wysokim ciśnieniu wewnątrzgałkowym można zaś odnieść wrażenie, że oczy coś od środka wypycha. Nawet widząc jeszcze dobrze, przy takich objawach warto odwiedzić okulistę i sprawdzić co się dzieje, tym bardziej że niektóre nieleczone choroby oczu mogą postępować i grożą utratą wzroku na stałe.
Okulary korekcyjne nie tylko warto mieć, ale i nosić
Jeśli okulista zapisze okulary korekcyjne, trzeba je wykupić. W salonach okulistycznych jest ich ogromny wybór, więc każdy bez wątpienia znajdzie coś dla siebie. Oprócz wykupienia okularów, trzeba pamiętać też o ich używaniu. Niektórzy tego unikają, uznając – na przykład – że źle w nich wyglądają. To błąd. Ładne okulary mogą dodać uroku, a ich noszenie jest bardzo istotne dla korekcji wzroku. W wielu przypadkach okulary można zastąpić soczewkami, które nie są widoczne, jednak decyzja czy taka opcja jest w danym przypadku możliwa, powinna należeć do okulisty, który zbadał nam wzrok. Jeśli uzna, że soczewki nie są wskazane, trzeba się do tego dostosować.