Markowe okulary
Oprawki okularowe – wybierz odpowiedni materiał i rodzaj oprawek

Oprawki okularowe – wybierz odpowiedni materiał i rodzaj oprawek

Dopasowane, trwałe, przyjazne dla skóry i wygodne – okulary oprawki muszą spełniać wiele wymagań. Wybór odpowiedniego materiału odgrywa w tym kluczową rolę. Oprawka powinna też spełniać wymagania estetyczne, bo to od niej ostatecznie zależy wygląd osoby noszącej okulary.

Okulary oprawki — wskazówki dotyczące wyboru

Rozmiar oprawek powinien pasować do anatomii twarzy. Gwarantuje to dokładne optyczne wyrównanie okularów, a także zapewnia, że okulary nie ślizgają się ani nie pozostawiają punktów nacisku. Przy wyborze warto zwracać uwagę na poniższe punkty:

  • Prawidłowa szerokość mostka na nos — zapewnia, że okulary dobrze przylegają do nasady nosa,
  • Zginane końcówki zauszników — zapewniają bezpieczne dopasowanie i komfort noszenia,
  • Niska waga — im większa oprawka, tym większe i jednocześnie cięższe soczewki,
  • Prawidłowa wysokość i szerokość soczewki -soczewki okularowe powinny zapewniać szerokie pole widzenia,
  • Materiał — elastyczność, waga, trwałość i kompatybilność ze skórą odgrywają ważną rolę,
  • Zawiasy — elastyczność zapobiega pękaniu zauszników po rozłożeniu.

https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Korekcyjne-334.html

Jaki materiał na oprawki okularów?

Oprawki okularowe czasami znacznie różnią się pod względem komfortu noszenia, trwałości, kompatybilności ze skórą i wyglądu. Materiał wpływa również na wygląd i efekt okularów. Aspekty mody są więc często decydujące przy dokonywaniu wyboru. Wymienione poniżej materiały są najczęściej używane do produkcji okularów.

Oprawki okularowe z tworzywa sztucznego

Ze względu na elastyczność materiału i niewielką wagę oprawki z acetatu są wygodne w noszeniu. Okulary z oprawkami z acetatu są stosunkowo nietłukące. Oprawki acetatowe są również często wybierane ze względu na modę. Dzięki dobrym właściwościom przetwórczym acetat oferuje szeroką gamę kolorów i kształtów.

Imitacja skorupy żółwia jest popularna w tzw. okularach w rogowej oprawie. Spektrum kolorów obejmuje ciepłe odcienie żółci i brązu, jedwabistą, połyskującą masę perłową i czerń. Inne tworzywa to żywica epoksydowa, poliamid lub szkło akrylowe.

Dopasowane, trwałe, przyjazne dla skóry i wygodne – okulary oprawki muszą spełniać wiele wymagań

Metalowe oprawki okularowe

W przypadku metalowych oprawek ważną rolę odgrywa jakość materiału. Ponieważ oprawki okularowe wykonane z gorszego materiału wyginają się zbyt łatwo, aby zapewnić optymalne dopasowanie. Poszczególne elementy powinny być dobrze ze sobą zlutowane. Metalowe oprawki są wyjątkowo odporne na zarysowania i niezniszczalne. Kolejną dużą zaletą jest ich lekkość.

Zasadniczo alergicy powinni zwracać uwagę na stopy wolne od niklu i miedzi. Ramki z niklu i monelu również zawierają nikiel. Z drugiej strony stal nierdzewna jest bardzo przyjazna dla skóry.

Tytan waży tylko o połowę mniej niż stal. Jest to najlżejszy materiał na oprawki okularowe, a jednocześnie wytrzymuje duże obciążenia. Tytan jest absolutnie odporny na korozję.

Metalowe oprawki są subtelne. Aby uzyskać elegancki lub poważny wygląd, często używane są okulary z cienkimi metalowymi oprawkami. Za pomocą stopów lub powłoki lakierniczej oprawki okularowe otrzymują lśniące metaliczne odcienie, lub intensywne kolory.