Okulary korekcyjne
Wada wzroku to dość uciążliwa przypadłość; pół biedy, gdy okulary korekcyjne musimy zakładać tylko w pewnych sytuacjach, natomiast stałe noszenie szkieł bywa dość uciążliwe, jeżeli nie nielubiane.
Wśród wad wzroku można wyróżnić cztery rodzaje:
- nadwzroczność,
- krótkowzroczność,
- astygmatyzm,
- starczowzroczność.
Najczęstsze wady wzroku
Z krótkowidztwem mamy wtedy do czynienia, gdy obiekty usytuowane w pewnym oddaleniu są dla nas źle lub mało widoczne. Można wtedy mówić o krótkowzroczności, czyli wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się w naszej bezpośredniej bliskości. Ta dolegliwość nazywana jest również bliskowzrocznością. Inną wadą jest dalekowzroczność – objawia się ona wtedy, gdy czytanie książek czy czasopism jest dla nas niedostępne z powodu złego widzenia z bliska. Ta wada bywa nazywana nadwzrocznością, a jej nazwa wynika z wyraźnego widzenia przedmiotów znacznie od nas oddalonych.
Aby skorygować te mankamenty, należy zasięgnąć porady lekarza okulisty, który ustali stopień wady i zaleci odpowiednie szkła korekcyjne.
Wadę wzroku zarówno nadwzroczność, jak i krótkowzroczność określa się w jednostkach pod nazwą dioptrii. Im większa liczba dioptrii, tym silniejsza jest wada wzroku.
Okulary korekcyjne
Okulary korekcyjne dla kobiet i mężczyzn, w ostatnim czasie stały się nie tylko lekiem na niedoskonałość wzroku, ale również modnym dodatkiem do codziennej odzieży lub nawet wieczorowego stroju.
I oczywiście nie chodzi tu bynajmniej o same szkła, ale o oprawki, które dobiera się do typu urody, kształtu twarzy oraz grubości szkieł. Zdarza się, że klienci niecierpiący na wadę wzroku kupują sobie okulary tak zwane „zerówki”, czyli zwyczajne szkła, do zakładania w dowolnej sytuacji.
Ponieważ nie każda osoba z wadą wzroku nosi okulary codziennie, warto sprawić sobie dwie pary w różnych oprawkach, co pozwoli na dopasowanie ich do aktualnej stylizacji.
Wizyta u okulisty
Zakup okularów korekcyjnych powinien poprzedzony być wizytą u okulisty, który na podstawie wzorcowych szkieł oraz badaniu dna oka dobierze pacjentowi odpowiednie okulary. Należy jednak pamiętać, że z wiekiem wzrok może ulec zmianie, a liczba dioptrii w okularach zwiększy się lub – co mniej prawdopodobne – zmniejszy się, a to natychmiast zostanie zauważone. Z tego powodu konieczne będzie ponowne badanie wzroku i dobór nowych soczewek.
W wielu supermarketach oraz na targach osiedlowych można spotkać handlarzy sprzedających okulary korekcyjne i rzeczywiście spełniają swoją funkcję. Ich zasadniczą wadą jest fakt, że szkła w tych okularach zrobione są metodą chałupniczą z odpadów. Niska jakość szkła powoduje, że po krótkim czasie użytkowania takich okularów, soczewki ulegają porysowaniu i zmatowieniu, co sprzyja pogorszeniu widoczności i jednocześnie męczeniu wzroku. Dlatego też okulary zalecone przez okulistę, kupione w salonie optycznym posłużą nam o wiele dłużej.