Kiedy wybrać się z dzieckiem do okulisty?
Dzieci często bywają trudnymi pacjentami. Nie zawsze umieją powiedzieć co im dolega. Zdarza się też, że po prostu boją się wizyty u lekarza. Nawet jeśli badania są bezbolesne. Na szczęście nowoczesna technologia pozwala szybko zbadać malucha.
Kiedy wybrać się z dzieckiem do okulisty?
Najczęściej rodzice decydują się na wizytę u specjalisty, gdy zauważą jakieś niepokojące sygnały. Nie jest to prawidłowe postępowanie. Małe dziecko może przez dłuższy czas nie zdradzać objawów choroby oczu. A warto zaznaczyć, że im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym mniejszy wpływ dolegliwości będą miały na wzrok dziecka w późniejszym czasie.
Dlatego najlepiej wybrać się na pierwszą wizytę u okulisty profilaktycznie, nawet jeśli nie zauważymy żadnych niepokojących objawów. Taki pierwszy „przegląd” u okulisty uspokoi rodziców, że ich pociecha dobrze widzi. Dodatkowo maluch oswoi się z gabinetem lekarskim.
Nie ma tak naprawdę idealnego wieku na pierwszą wizytę u okulisty. Zaraz po urodzeniu noworodek jest dokładnie badany przez specjalistów. Także przez okulistów. Potem dziecko jest pod opieką rodziców, a ci nie są w stanie zauważyć, że wzrokiem dziecka jest coś nie tak. Warto wiedzieć, że przez pierwsze miesiące życia dziecko widzi niewyraźne. Jest to całkiem naturalne. Potem wzrok dziecka się wyostrza. Jednak po ukończeniu pierwszego roku życia warto wybrać się na profilaktyczną wizytę u okulisty.
Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?
Jeśli zauważymy u dziecka, któryś z poniższych zachowań, to powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty:
- zezowanie,
- widoczne zmiany fizyczne w oku,
- problemy z rozpoznawaniem różnych przedmiotów, kształtów,
- problemy z rozróżnianiem kolorów,
- bliskie trzymanie książek czy ekranu telefonu,
- kłopoty z przeczytaniem drobnego druku,
- problemy z równym i wyraźnym pisaniem,
- mrużenie oczu,
- tarcie oczu.
Jak często umawiać się na wizytę u okulisty? To bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od tego czy dziecko jest całkowicie zdrowe, czy ma jakieś problemy ze wzrokiem. Jeśli dziecko jest zdrowe najczęściej wystarczy kontrola u specjalisty raz w roku. Natomiast jeżeli maluch jest już pod opieką specjalisty, to lekarz wyznacza harmonogram wizyt. Niezwłocznie udajmy się do lekarza, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego. Może się okazać, że dziecko będzie potrzebować okularów korekcyjnych. Im szybciej je dostanie, tym lepiej…
Jakie okulary wybrać dla dziecka?
Okulary dla dzieci muszą spełniać specyficzne wymagania. Nie mogą utrudniać swobodnego poruszania się, zabawy czy ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego. Dzieci często mają różne drobne wypadki, dlatego okulary dla malucha muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne różnego rodzaju. Nie możemy zapominać o kwestiach estetycznych. Dziecku okulary muszą się po prostu podobać. W innym przypadku nie będzie chciało ich nosić. Najlepiej jeśli rodzice pozwolą maluchowi samodzielnie wybrać oprawki.
A co jeśli mimo wszystko dziecko nie będzie chciało nosić okularów? W tym przypadku krzyki i kary odniosą odwrotny skutek od oczekiwanego. Zdecydowanie lepiej podziała dobry przykład. Najlepiej oswajać malucha z okularami stopniowo. Dlatego przez pierwsze dni może je nosić przez krótki czas, na przykład w czasie oglądania ulubionej bajki. Należy stopniowo wydłużać ten czas, aż dziecko całkowicie przyzwyczai się do nowych okularków. Dobrze jest też pokazać maluchowi bajki bądź książeczki, w których bohaterowie noszą okulary. Może też pomóc spokojna rozmowa z babcią czy ciocią, która nosi okulary.