Markowe okulary
Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?

W dzisiejszych czasach noszenie okularów korekcyjnych to nie tylko konieczność, ale także świetny sposób na wyrażenie siebie oraz dopełnienie stylizacji. Prawidłowo dobrane oprawki na okulary korekcyjne idealnie podkreślą urodę (tak jak te: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Korekcyjne-334.html), dodadzą naszej twarzy charakteru, a nawet odciągną uwagę od drobnych niedoskonałości.

Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli oprawek, że wybór może być przytłaczający. Wybierając oprawki na okulary najlepiej kierować się kształtem twarzy. To sprawi, że okulary będą najlepiej dopasowane do twojej urody.

JAK OKREŚLIĆ KSZTAŁT TWARZY?

W dzisiejszych czasach noszenie okularów korekcyjnych to nie tylko konieczność, ale także świetny sposób na wyrażenie siebie oraz dopełnienie stylizacji

Jeśli nie wiesz jaki masz kształt twarzy, możesz w łatwy sposób określić go w domowych warunkach. Stań przed lustrem i odsłoń twarz, związując lub spinając włosy. Następnie, za pomocą szminki lub mazaka obrysuj kontury swojej twarzy na powierzchni lustra. Na podstawie powstałego kształtu możesz określić do jakiej grupy należy twoja twarz. Wyróżniamy 4 podstawowe kształty twarzy:

  • twarz okrągła,
  • twarz owalna,
  • twarz kwadratowa,
  • twarz trójkątna.

W dalszej części artykułu dowiesz się jakie oprawki na okulary sprawdzą się najlepiej do każdego z tych kształtów.

TWARZ OKRĄGŁA

Ten kształt twarzy charakteryzuje się zbliżoną szerokością i wysokością twarzy oraz stosunkowo niskim czołem. Rysy twarzy okrągłej są miękkie, policzki pełne, a podbródek zaokrąglony.

Najlepsze oprawki do tego typu twarzy powinny optycznie wydłużać i wysmuklać twarz. Do tego celu świetnie nadadzą się wyraziste, kanciaste oprawki – kwadratowe lub prostokątne, które będą kontrastem dla delikatnej urody twarzy okrągłej. Unikać należy oprawek okrągłych, które będą optycznie poszerzać twarz.

Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli oprawek, że wybór może być przytłaczający

TWARZ OWALNA

Twarz owalna jest zbliżona do twarzy okrągłej, jest ona jednak węższa i bardziej wydłużona. Jej najszerszym punktem są kości policzkowe, a podbródek jest nieznacznie węższy od czoła.

Jest to najbardziej uniwersalny kształt twarzy, do którego pasować będą niemal wszystkie modele oprawek. Dzięki temu, osoby z owalnym kształtem twarzy mogą eksperymentować z różnymi kształtami oprawek. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze szerokości okularów. Powinny one mieć taką samą szerokość jak nasza twarz, lub być delikatnie szersze. W przeciwnym razie możemy zaburzyć korzystne proporcje naszej twarzy.

TWARZ KWADRATOWA

Twarz kwadratowa to twarz o mocnych rysach. Występuje w niej szerokie czoło oraz mocno zarysowana szczęka. Podobnie jak w twarzy okrągłej, długość i szerokość są do siebie zbliżone.

Właściciele twarzy kwadratowej powinni wybrać okulary, które złagodzą ostre rysy twarzy i optycznie ją wydłużą. Najlepiej sprawdzą się oprawki delikatne, zaokrąglone, a nawet okrągłe. Warto rozważyć dobór okularów w cienkiej i mało widocznej oprawce. Unikać należy oprawek kanciastych i wyrazistych, które podkreślą niekorzystne cechy konturu twarzy.

TWARZ TRÓJKĄTNA


Ten kształt twarzy, nazywany również kształtem serca, charakteryzuje się szerokim czołem i wąskim podbródkiem, z delikatną linią szczęki. Kości policzkowe są wyraziste i wysoko osadzone.

Aby zbalansować różnice między szerokością górnej i dolnej części twarzy, zaleca się dobranie oprawek okrągłych lub owalnych. W tym przypadku sprawdzą się również okulary typu kocie oczy. Tak dobrane oprawki na okulary sprawią, że rysy twarzy będą wydawać się łagodniejsze, a proporcje twarzy staną się bardziej zbalansowane. Osoby o trójkątnym kształcie twarzy powinny unikać oprawek z wyrazistą linią brwiową, która może optycznie poszerzać czoło.

Dzięki temu poradnikowi będziesz w stanie dobrać okulary najbardziej pasujące do swojego kształtu twarzy. Pamiętaj jednak, że każdy twarz jest unikalna i najlepsze oprawki to takie, w których będziesz czuć się najlepiej.